Region Jämtland Härjedalens logotyp - tar dig tillbaka till startsidan

Du är nu på gamla regionjh.se

2 april 2025 lanserades nya regionjh.se. Den här webbplatsen kommer att avvecklas.

Gå till nya regionjh.se Länk till annan webbplats..

Peer learning som handledningsmodell för sjuksköterskor

Maria Korndahl, Leg. sjuksköterska och Paulin Mattsson, specialistsjuksköterska inom intensivvård

Det finns utmaningar att inom sjuksköterskeutbildningen öka antalet placeringar i verksamhetsförlagd utbildning med bibehållen utbildningskvalitet.

Forskning visar att handledare och studenter upplever peer learning som stimulerande, utmanande och utvecklande för studenters omvårdnadskunskaper.

Syftet var att beskriva handledande sjuksköterskors erfarenheter i samband med byte av handledningsmodell till peer learning. Kvalitativ deskriptiv design med induktiv ansats där individuella intervjuer med semistrukturerade frågor användes. Analysen resulterade i ett övergripande tema: att handledningsmodellen kan vara effektiv och fungera bra, men också innebära utmaningar, med tre kategorier om: att handleda ett studentpar, att vilja studenters och patienters bästa samt erfarenheter av stöd. Över lag önskade handledarna mer förberedelser från arbetsgivaren i form av introduktion, förståelse för att handledningen tar tid och minskad vårdtyngd under tiden för verksamhetsförlagd utbildning.