Gå till innehåll

Region Jämtland Härjedalen

Framtidens käkkirurgi är här – med 3D-printade käkben i titan

Att återskapa en defekt käke har tidigare krävt komplicerad kirurgi, lång läkningstid och intensivvård. Tack vare en ny metod kan rekonstruktionen nu göras av specialisttandläkare och käkkirurg på Östersunds sjukhus. Patienten får åka hem redan samma dag – med en ny 3D-printad käkprotes och nya tänder.

Två vårdklädda yrkespersoner sitter i en soffa i ett personalrum, med färgglada kuddar runt om och en tavla ovanför.

Från vänster: Sebastian Stefanski, övertandläkare och käkkirurg. Stephanie Betzel, övertandläkare och specialist i oral protetik.

Käkar som är svårt skadade är ovanligt, men för den som har det kan det vara mycket plågsamt. Käkbenet kan bli deformerat till exempel på grund av medfödda missbildningar eller växande cancertumörer. Det kan också ske på grund av nekros, vilket innebär att celler och vävnad dör efter att ha skadats av till exempel läkemedel, allvarliga skador eller strålning. Vanligtvis tappar patienten flera eller alla sina tänder.

– De här defekterna kan dels vara handikappande för patienter som inte kan tugga och äta ordentligt. Dels kan det vara tufft socialt och utseendemässigt, eftersom tänder och tandben saknas, förklarar Stephanie Betzel, övertandläkare och specialist i oral protetik vid Östersunds sjukhus.

En grå, avgjuten käke där det saknas flera tänder. Bredvid ligger en rosa del av tandkött, med de tänder som saknas. På bilden till höger har detta infogats i den grå mallen och passar perfekt.

En avgjuten mall av en patients käke och mun. Här syns käkens skada – och ett matchande förslag på hur den ska rekonstrueras.

Svårt ingrepp med komplikationer

För att hjälpa dessa patienter har man tidigare behövt göra avancerad rekonstruktiv kirurgi. De svåraste fallen har behövt skickas till en annan region. Man tar då en bit ben från patientens underben eller höft och sätter in det i munnen. Det finns begränsningar i hur mycket nytt ben som kan tas och byggas.

– Efter det behöver patienten vårdas inneliggande på sjukhus, ofta med stora besvär både i käken och det ställe man tagit ben ifrån. Det innebär förstås också stora kostnader för oss, dels med högspecialiserad utomlänsvård, dels med alla sjukhusresurser som involveras, säger Sebastian Stefanski, övertandläkare och käkkirurg vid Östersunds sjukhus.

Ny banbrytande metod

Nu behöver man inte längre plocka en benbit från patientens underben eller höft. Med hjälp av ny teknik har käkkirurger i Tyskland framgångsrikt lyckats 3D-printa en typ av skelettprotes i titan. Protesen skruvas fast i käk- och ansiktsbenet och artificiella tänder kan sedan fästas i den.

Metoden har nu börjat användas i Sverige av Andreas Thor, professor i käkkirurgi vid Akademiska sjukhuset i Uppsala, som besökt käkkirurgiska kliniken i Östersund.

– Han har tagit hem kirurgin och arbetssättet till Sverige från Tyskland. Vi har samarbete med honom och han har varit här hos oss vid våra första operationer, berättar Sebastian.

Närbild på gummihandskklädda fingrar som håller upp en käkprotes i titan. Den ser ut som en metallremsa med hål, nästan som gammeldags mekano. I änden syns två skruvar som håller en tandprotes med 4-5 tänder.

3D-printad titanprotes som fästs i käk- och ansiktsben. De skruvar som sedan sticker ut ur tandköttet kan tandproteser fästas i.

Operation i Östersund – och patienten kan åka hem samma dag

Nu kan patienter i Östersund få en skräddarsydd titanprotes. De träffar då en specialisttandläkare i protetik, som jobbar med löständer och tandrekonstruktion. Här tas röntgenbilder och en avgjuten mall av patientens käke. Här syns käkens skada – och ett matchande förslag på hur protesen bör formas och hur patientens nya tänder ska sitta.

Röntgenbilder och mall skickas till en leverantör och biomedicinsk ingenjör, som skapar och skräddarsyr protesen i titan. Den ska passa såväl käk- och ansiktsben som mjukdelarna i patientens mun. Sedan kan käkkirurg operera patienten på sitt hemmasjukhus.

– För det mesta åker patienten hem med rekonstruerad käke och nya tänder samma dag och det behövs ingen avancerad flytt av benbitar från ben eller höft till munnen. Vi är väldigt glada att kunna delta i denna nya utveckling, säger Sebastian.

– Den här metoden kom som en skänk från ovan! Vi kortar nu ner behandlingstider, minskar risken för komplikationer för våra patienter och jobbar kostnadseffektivt, säger Stephanie.

Konstgjord form av tandkött och tänder. Framtill på ena bilden saknas tänder och två skruvar sticker ut ur tandköttet. På andra bilden syns det hur en tandrad med 4-5 tänder fästs i dessa skruvar och gör munnen komplett.

Sista steget. När titanprotesen förankrats i käkbenet sticker skruvar ut ur tandköttet. Här fästs patientens nya tandrad.

Sidinformation

Publicerad:
12 jun, 2025
Senast uppdaterad:
12 jun, 2025