Pressinbjudan: Invigning av utställningen
Det Förlängda Minnet | Jåerhkeme Mojhtese | The Extended Mind
I utställningen Det förlängda minnet utforskas skapandets minneslandskap – skisser, anteckningar och fragment som fungerar som förlängda minnen av det inre arbetet. Tio kulturskapare från Jämtland och Härjedalen delar med sig av sina kreativa processer och hur dessa spår binder samman det förflutna med det framtida.

– Utställningen påminner oss om värdet av konst och kultur och framför allt synliggör den de personer som skapar den, säger Anna Söderbäck, områdeschef på Kultur och bildning inom regionen.
Utställningen hålls på Åre Östersund flygplats, och medier är varmt välkomna att delta vid invigningen.
– Åre Östersund Airport är stolta över att kunna vara en arena för kulturen och dess möjlighet att nå ut till omvärlden och att världen kan komma hit och uppleva vår region, säger Peter Fahlén, flygplatschef Åre Östersund Airport. Vi ser fram emot utställningen och hur den kommer bidra till att utveckla atmosfären på flygplatsen.
- Datum: fredag 19 september 2025
- Tid: Kl. 14.00
- Plats: Åre Östersunds flygplats – Art Wall (vid ingången till säkerhetskontrollen). Parkering vid P3/P5 parkeringen, ingen avgift mellan 13.30-15.00
Invigningstalare:
- Jonas Andersson, ordförande i regionala utvecklingsnämnden
- Jimmy Eriksson, kulturstrateg
- Cecilia Persson, samisk dramatiker och skådespelare
Kulturskapare som medverkar i utställningen:
- Anna Erlandsson – konstnär
- Cecilia Persson – samisk dramatiker och skådespelare
- Ellen Sundberg – låtskrivare och artist
- Emma Dahlqvist – formgivare och konstnär
- Jon-Henrik Fjällgren – svensk-samisk artist
- Kerstin Öhlin Lejonklou – silversmed
- Kjell-Erik Eriksson – spelman
- Lisa Ridzén – författare och doktorand
- Märta Lööv – kostymdesigner
- Nayla Espinosa – dansare och koreograf
Vad innebär det förlängda minnet?
Lösryckta rader nedskrivna med penna, viskande ord i en telefonanteckning och de halvfärdiga strecken på ett kuvert. Om det som går att komma tillbaka till för att minnas det som tidigare tänkts. I utställningen får du möta tio människor verksamma i Jämtland och Härjedalen, som i olika form arbetar med skapande. Hur deras skisser, anteckningar och bilder fungerar som ett förlängt minne av det som pågår inom dem. Och hur de skapar en brygga mellan det som varit och det som ännu inte blivit. Här finns spår av intryck, tvivel, mod och nyfikenhet. Kanske syns det inte alltid i det färdiga verket, men är ändå avgörande för att det ska kunna ta form.
Utställningen pågår mellan 19 september 2025 och 5 februari 2026.
Språken i utställningen är svenska, sydsamiska och engelska.
Utställningen är initierad av Region Jämtland Härjedalen, och har tagits fram i samarbete med curator Vanessa Sahlman och kommunikationsbyrån Make Your Mark.
Daate vuesiehtimmie Region Jämtland Härjedalen dorjeme, jïh ektesne daejgujmie barkeme curator Vanessa Sahlman jïh kommunikationsbyrån Make Your Mark.
Vid frågor, kontakta:
Jimmy Eriksson, kulturstrateg, Område kultur och bildning,
Region Jämtland Härjedalen/Jïemhten Herjedaelien Dajve Kultuvre
Telefon: 063-14 67 03
Sidinformation
- Publicerad:
- 16 sep, 2025
- Senast uppdaterad:
- 16 sep, 2025