Pressbilder och kontaktpersoner

Här hittar du pressbilder och uppgifter av våra förtroendevalda politiker och högsta tjänstepersoner. Bilderna är fria att använda av press och media för journalistiska ändamål med koppling till Region Jämtland Härjedalen. Högerklicka på bilden för att ladda ner en högupplöst variant eller klicka på bilden för att få tillgång till flera bilder i högupplöst version.

Uppge alltid fotografens namn och texten "Pressbild Region Jämtland Härjedalen i samband med användningen av bilden.
Exempelvis – Foto: Sara Rönnberg/Pressbild Region Jämtland Härjedalen

Regionstyrelsen, regionråd

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Bengt Bergqvist (S)

Regionstyrelsens ordförande
E-post: bengt.bergqvist@regionjh.se
Telefon: 070-363 38 76
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Lars-Erik Olofsson (KD)

Regionstyrelsens 1:e vice ordförande
E-post: lars-erik.olofsson@regionjh.se
Telefon: 070-223 71 28
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Robert Hamberg (M)

Regionstyrelsens 2:e vice ordförande
E-post: robert.hamberg@regionjh.se
Telefon: 070-288 59 96
Fotograf: Katarina Norström

Hälso- och sjukvårdsnämnden

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Katarina Nyberg Finn (S)

Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande
E-post: katarina.finn@regionjh.se
Telefon: 072-202 53 63
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Elin Hoffner (V)

Hälso- och sjukvårdsnämndens 1:e vice ordförande
E-post: elin.hoffner@regionjh.se
Telefon: 070-313 16 63
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Magnus Rönnerfjäll (C)

Hälso- och sjukvårdsnämndens 2:e vice ordförande
E-post: magnus.ronnerfjall@regionjh.se
Telefon: 0730-39 36 59
Fotograf: Katarina Norström

Regionala utvecklingsnämnden

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Jonas Andersson (S)

Regionala utvecklingsnämndens ordförande
E-post: jonas.andersson@regionjh.se
Telefon:
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Daniel Wikberg (KD)

Regionala utvecklingsnämndens 1:e vice ordförande
E-post: daniel.wikberg@regionjh.se
Telefon: 070-641 80 60
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Elise Ryder Wikén (M)

Regionala utvecklingsnämndens 2:e vice ordförande
E-post: elise.wiken@regionjh.se
Telefon: 070-649 64 04
Fotograf: Katarina Norström

Kollektivtrafiknämnden

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Jenny Sellsve (S)

Kollektivtrafiknämndens ordförande
E-post: jenny.sellsve@regionjh.se
Telefon: 070-227 32 84
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Catarina Espmark (M)

Kollektivtrafiknämndens vice ordförande
E-post: catarina.espmark@regionjh.se
Telefon:
Fotograf: Katarina Norström

Regionfullmäktige

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Anders Sundin (S)

Regionfullmäktiges ordförande
E-post: anders.sundin@regionjh.se
Telefon: 070-222 66 48
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Anne Svensson (V)

Regionfullmäktiges 1:e vice ordförande
E-post: anne.svensson@regionjh.se
Telefon:
Fotograf: Katarina Norström

Halvkroppsbild på glad politisk person som tittar in i kameran

Klicka för fler bilder

Maud Herkules (M)

Regionfullmäktiges 2:e vice ordförande
E-post: maud.herkules@regionjh.se
Telefon: 070-829 30 59
Fotograf: Katarina Norström

Porträttbild på regiondirektören Sara Lewerentz.

Klicka för fler bilder

Sara Lewerentz

Regiondirektör
E-post: sara.lewerentz@regionjh.se
Telefon: 063-14 75 42
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på hälso- och sjukvårdsdirektör Anna Granevärn.

Klicka för fler bilder

Anna Granevärn

Hälso- och sjukvårdsdirektör
E-post: anna.granevarn@regionjh.se
Telefon: 070-261 05 59
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på regionala utvecklingsdirektören Magnus Aspegren.

Klicka för fler bilder

Magnus Aspegren

Regional utvecklingsdirektör
E-post: magnus.aspegren@regionjh.se
Telefon: 063-14 65 77
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Krister Eriksson, HR-direktör.

Klicka för fler bilder

Krister Eriksson

HR-direktör
E-post: krister.eriksson@regionjh.se
Telefon: 063‑14 75 08, 070‑664 22 11
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Jennie Eriksson, Ekonomidirektör.

Klicka för fler bilder

Jennie Eriksson

Ekonomidirektör
E-post: jennie.a.eriksson@regionjh.se
Telefon: 063-14 72 25
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Sara Nilsson, kommunikationsdirektör.

Klicka för fler bilder

Sara Nilsson

Kommunikationsdirektör
E-post: sara.nilsson@regionjh.se
Telefon: 063‑14 77 37, 070‑36 46 782
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Bodil Landstad, FoUU-direktör.

Klicka för fler bilder

Bodil Landstad

Forskning-, utbildning- och utvecklingsdirektör
E-post: bodil.landstad@regionjh.se
Telefon: 063-14 75 63
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Mikael Ferm, regionstabschef.

Klicka för fler bilder

Mikael Ferm

Regionstabschef
E-post: mikael.ferm@regionjh.se
Telefon: 063-14 75 53
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Marit Nilsson, IT-chef.

Klicka för fler bilder

Marit Nilsson

IT-chef
E-post: marit.nilsson@regionjh.se
Telefon: 063‑14 76 77, 070‑349 31 35
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på inköpschef Josefine Hjelte.

Klicka för fler bilder

Josefin Hjelte

Upphandlingschef
E-post: josefine.hjelte@regionjh.se
Telefon: 063‑14 77 95
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Jörgen Svensson, fastighetschef.

Klicka för fler bilder

Jörgen Svensson

Fastighetschef
E-post: jorgen.svensson@regionjh.se
Telefon: 063‑14 77 51, 072‑451 43 08
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Sandra Hedman, enhetschef för sekretariatet inom samordningskansliet.

Klicka för fler bilder

Sandra Hedman

Enhetschef, Sekretariatet
E-post: sandra.hedman@regionjh.se
Telefon: 063-14 75 09
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Anna Fremner, divisionschef Nära vård.

Klicka för fler bilder

Anna Fremner

Divisionschef, nära vård
E-post: anna.fremner@regionjh.se
Telefon: 070-292 70 19
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Elisabeth Liljekvist, divisionschef kirurgi.

Klicka för fler bilder

Elisabeth Liljekvist

Divisionschef, kirurgi
E-post: elisabeth.liljekvist@regionjh.se
Telefon: 073‑822 61 68
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Mattias Schindele, divisionschef medicin.

Klicka för fler bilder

Mattias Schindele

Divisionschef, medicin
E-post: mattias.schindele@regionjh.se
Telefon: 073‑063 78 87
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Henrik Strömberg, områdeschef kollektivtrafik.

Klicka för fler bilder

Henrik Strömberg

Områdeschef, Kollektivtrafik
E-post: henrik.1.stromberg@regionjh.se
Telefon: 070-368 14 48
Fotograf: Martin Fryklund

Områdeschef Hållbar Tillväxt Anna Halvarsson

Klicka för att ladda ned högupplöst bild

Anna Halvarsson

Områdeschef, Hållbar tillväxt
E-post: anna.halvarsson@regionjh.se
Telefon: 063‑14 65 22
Fotograf: Sara Rönnberg

Områdeschef, Kultur och bildning Anna Söderbäck

Anna Söderbäck

Områdeschef, Kultur och bildning
E-post: anna.soderback@regionjh.se
Telefon: 063-14 67 32
Fotograf:

Porträttbild på Stefan Stjernström, verksamhetschef Folktandvården.

Klicka för fler bilder

Stefan Stjernström

Folktandvårdschef
E-post: stefan.stjernstrom@regionjh.se
Telefon: 063‑14 75 14
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på regionöverläkare Lisbet Gibson

Klicka för fler bilder

Lisbet Gibson

Regionöverläkare
E-post: lisbet.gibson@regionjh.se
Telefon: 070-550 74 04
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på regionöverläkare Håkan Fureman.

Klicka för fler bilder

Håkan Fureman

Regionöverläkare
E-post: hakan.fureman@regionjh.se
Telefon: 063‑15 39 38
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på chefläkare Mattias Skielta.

Klicka för fler bilder

Mattias Skielta

Chefläkare
E-post: mattias.skielta@regionjh.se
Telefon: 063-15 48 97
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild Henrik Kockum, överläkare för anestesi och intensivvård.

Klicka för fler bilder

Henrik Kockum

Chefläkare
E-post: henrik.kockum@regionjh.se
Telefon: 063‑15 43 36
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Lisa Fohlin, smittskydds- och överläkare.

Klicka för fler bilder

Lisa Fohlin

Smittskyddsläkare
E-post: lisa.fohlin@regionjh.se
Telefon: 063‑15 41 19
Fotograf: Martin Fryklund

Porträttbild på Michael Widerström, smittskyddsläkare.

Klicka för fler bilder

Michael Widerström

Smittskyddsläkare
E-post: micael.widerstrom@regionjh.se Telefon: 063-15 33 77
Fotograf: Martin Fryklund

https://share.mediaflow.com/se/?AOCFYB9AX6